Monitoring ovzduší
Státní podnik zajišťuje pravidelné prověřování koncentrací chemických látek na termicky aktivním odvale Heřmanice.
Od roku 2014 je na odvale prováděn monitoring kvality vnějšího ovzduší (tzv. imisní monitoring). Do roku 2020 probíhaly měřící 24hodinové kampaně pro ověření reálného stavu 2x ročně, vždy na jaře a na podzim, od roku 2020 již 4x, a to prostřednictvím Zdravotního ústavu v Ostravě Vyjádření k imisní situaci na odvalu Heřmanice a v přilehlém okolí. Měření na odvalu, v bezprostřední blízkosti východní hranice ÚMTO, je zaměřeno na sledování koncentrací polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), těkavých organických látek (VOC), CO a SO₂.
Dosavadní výsledky měření lze celkově shrnout takto:
PAU – polycyklické aromatické uhlovodíky
Benzo(a)pyren patří do skupiny látek PAU, u které byly prokázány karcinogenní účinky, bývá proto z této skupiny organických látek nejčastěji stanovován a slouží jako indikátor celkové kontaminace PAU v ovzduší. Stanovené roční imisní limity pro benzo(a)pyren jsou však v celé městské aglomeraci Ostrava překračovány dlouhodobě. I v rámci některých dosud provedených 24hod měřících kampaní na odvale byly zjištěny vyšší koncentrace benzo(a)pyrenu (srovnání naměřených hodnot se stanoveným ročním limitem pro tuto látku je pouze orientační), ovšem vždy v případě, kdy byly překročeny limitní hodnoty benzo(a)pyrenu ve vnějším ovzduší i v rámci dalších měřících míst a stanic v Ostravě. Hodnoty koncentrací této látky měřené na odvalu jsou řádově srovnatelné s hodnotami na jiných měřících stanicích, kde v měřících dnech bývají dosahovány mnohdy i vyšší koncentrace, než hodnoty měřené na odvale.
Naměřené hodnoty benzo(a)antracenu, dalšího pravidelně sledovaného ukazatele znečištění PAU, na odvale dlouhodobě nedosahují hladiny ročního limitu dle referenčních hodnot vyhlášených Státním zdravotním ústavem pro tuto látku (srovnání naměřených hodnot se stanoveným ročním limitem pro tuto látku je pouze orientační.
VOC – těkavé organické látky
U koncentrací benzenu (hlavní zástupce VOC v ovzduší) naměřených v rámci 24hod měřících kampaní na odvale je srovnání se zákonným ročním limitem (5 μg/m³) možné pouze orientačně. Ze zkušeností z dlouhodobého monitoringu lze konstatovat, že i přes občasný výskyt mírně zvýšené koncentrace benzenu ve vnějším ovzduší na měřícím místě na odvalu, jsou dosud hodnoty vždy řádově srovnatelné s hodnotami z dalších měřících stanic v rámci městské aglomerace (průměrná vypočtená hodnota koncentrací benzenu naměřených na odvalu v období let 2020–2022 je 4,3 μg/m³).
CO – oxid uhelnatý
Na odvalu Heřmanice nebyla v rámci měřících kampaní naměřena maximální 8hod koncentrace CO vyšší, než uvádí zákonný limit.
SO2 – oxid siřičitý
Na všech sledovaných měřících místech v Ostravě, včetně odvalu Heřmanice, nebyla naměřena koncentrace SO2 vyšší, než uvádí zákonem stanovený denní limit, dosažené hodnoty jsou buď pod mezí stanovitelnosti, nebo těsně nad ní.
Provoz odvalu Heřmanice má minimální dopad na zdraví obyvatel v okolí
Státní podnik DIAMO nechal zpracovat na podzim roku 2019 odborné hodnocení zdravotních rizik z provozu odvalu Heřmanice pro obyvatele v okolí. Výsledky potvrdily, stejně jako pravidelný monitoring škodlivin a mimořádné měření kvality ovzduší, že halda a sanační práce nijak významně nezhoršují ovzduší ani zdravotní rizika v Ostravě.
Hodnocení zdravotních rizik vypracoval Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a vychází z aktuální „Rozptylové studie“ zpracované v listopadu 2019. Bylo zaměřené na dopad regionálně nejvíce problematických látek, kterými jsou prachové částice PM2,5 a PM10 a benzo(a)pyren.
Z výsledků vyplývá, že vlastní imisní příspěvky prachových částic PM2,5 a PM10 z provozu odvalu jsou malé, nepřekračují doporučené hodnoty WHO (Světové zdravotnické organizace) ani limity dané českou legislativou a mohou zvýšit hodnoty imisního pozadí (tj. zjednodušeně řečeno obvyklá situace v okolí) maximálně pouze o 1,3 % (PM2,5), resp. 7,9 % (PM10). V případě benzo(a)pyrenu je příspěvek nevýznamný a nezhoršuje imisní situaci.
Imisní pozadí vychází z map pětiletých průměrů ČHMÚ pro roky 2014–2018. Hodnocení zdravotních rizik bylo provedené ověřenými odbornými metodami v souladu s legislativou a vychází z horní hranice koncentračních intervalů pro příspěvky jednotlivých látek z provozu odvalu a nejvyšších hodnot pozadí v oblasti. Je zpracováno tzv. přísně konzervativně v souladu s principem předběžné opatrnosti, ve skutečnosti mohou být rizika nižší.
Tabulka: Průměrné roční expoziční hodnoty
|
PM2,5 |
PM10 |
Benzo(a)pyren |
---|---|---|---|
Imisní pozadí |
29,8 |
38,2 |
4,4 |
Příspěvek provozu odvalu |
0,4 |
3,0 |
- |
Celkem |
30,2 |
41,2 |
4,4 |
|
(µg/m3) | (µg/m3) | (µg/m3) |
Kvalita vnějšího ovzduší v okolí odvalu
Od roku 2014 probíhá monitoring celkové prašné expozice ve vnějším prostředí okolí odvalu, a to jak v oblasti možného ovlivnění sanačními činnostmi realizovanými na odvalu, tak i na vzdálenějších místech pro srovnání s pozaďovými hodnotami prostředí. Sledování prašné depozice je realizováno na šesti odběrných místech. Analýzy a odběry vzorků jsou prováděny v laboratoři, která je pro výkon této činnosti akreditována a autorizována. Hodnoty celkové prašnosti jsou pak porovnány se srovnávací hodnotou 12,5 g/m2/1 měsíc (depoziční limit uvedený v Nařízení vlády č. 429/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů).
Za období roku 2022 byla nejvyšší průměrná roční hodnota zaznamenána na měřícím místě MM1 Pošta Heřmanice (10,4 g/m2/1 měsíc), kde ale hodnota celkové prašné depozice souvisí dlouhodobě především s místní dopravní zátěží v blízkosti monitorovacího místa. Na měřícím místě MM3 Odval Heřmanice byla za měřené období zaznamenána průměrná hodnota prašné depozice 5,2 g/m2/1 měsíc a nejnižší průměrná hodnota na měřícím místě MM4 Hasiči Vrbice, které je zvoleno jako referenční/porovnávací (2,6 g/m2/1 měsíc).
V zájmu objektivizace informací o kvalitě ovzduší v okolí úložného místa těžebního odpadu – odvalu Heřmanice zadává DIAMO, s. p., o. z. ODRA od roku 2019 opakovaně, v různých sezónních obdobích, realizaci autorizovaných 24hodinových kontinuálních měření kvality vnějšího ovzduší (imisní monitoring) ve 2 oblastech v zóně možného ovlivnění odvalem. Měření provádí Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Na měřícím místě v nejbližší rezidenční zástavbě v Ostravě-Heřmanicích a současně také v areálu věznice v Ostravě-Hrušově jsou pravidelně sledovány tyto znečišťující látky: polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), těkavé organické látky (TOL), PM10, CO, SO2 a současně jsou měřeny i aktuální meteoparametry (teplota, relativní vlhkost, tlak, směr a rychlost větru). Zároveň ve stejném termínu probíhají vždy také měření na třech měřících stanicích provozovaných ZÚ v Radvanicích a Mariánských Horách.
I přes vyskytující se vyšší hodnoty některých polutantů, kdy limity pro benzo(a)pyren jsou překračovány dlouhodobě v celé městské aglomeraci Ostrava a občasný výskyt zvýšených hodnot PM10 v případě areálu věznice Hrušov je způsoben kumulací činností jiných zdrojů prašnosti ostatních provozovatelů v místě, dosavadní výsledky imisního monitoringu kvality vnějšího ovzduší v okolí odvalu potvrzují, že vlivem sanačních činností DIAMO, s. p., nedochází k překračování limitních hodnot nebo hodnot obvyklých pro ovzduší v městské aglomeraci Ostrava.
Mezinárodní projekty řešící situaci odvalu Heřmanice
- Projekt Cíl 3 – Matematické modelování resuspenze prachu z povrchu odvalů a průmyslových areálů
Projekt byl realizován v období 2014 – 2015 (VŠB-TUO/GIG Katowice). - Projekt TERDUMP – Posouzení emisí do ovzduší z hlediska rizik pro zdraví a životní prostředí
Projekt byl realizován v období 2017 – 2019 (VŠB-TUO/GIG Katowice).
Informace o projektu vč. závěrů: http://www.horiciodvaly.cz/